piątek, 9 marca 2012

Bleach #1 - Tite Kubo


'Bleach' to ciesząca się popularnością seria anime oraz manga, która wydawana jest również w Polsce. Z racji, że dopiero rozpoczynam swoją przygodę z mangami, zdałem sobie sprawę, że 'Bleach' jest idealnym początkiem. I miałem rację.

Głównym bohaterem powieści jest Ichigo Kurosaki, zwykły piętnastolatek. Ale czy na pewno? Ichigo (poza pomarańczowymi włosami) posiada niezwykły dar - widzi duchy zmarłych. Potrafi z nimi rozmawiać i je widzi, w przeciwieństwie do innych osób z jego otoczenia. Jednak pewnego dania staje się coś dziwnego - w pokoju Ichigo pojawia się strażniczka śmierci, Rukia Kuchiki w  celu wypełnienia codziennych obowiązków - zwalczania złych duchów. Jednak dlaczego Ichigo ją widzi? Bohaterowie wciąż zadają sobie to pytanie, niestety nie ma czasu na zastanawianie się - w domu Ichigo znajduje się Hollow, duch zmarłego człowieka, który przez czas zmienił się w okropną, siejącą zniszczenie bestię. Rukia rozpoczyna walkę, gdy jednak zostaje obezwładniona i nie ma żadnych szans na pokonanie potwora, postanawia przekazać tymczasowo swoją moc Ichigo i ten, wyposażony w Żniwiarz Dusz, czyli miecz do walki z Hollowami, obezwładnia potwora. Wszystko się komplikuje, gdy okazuje się, że Rukia ma problemy z odzyskaniem swojej mocy i dopóki jej się tego nie uda, Ichigo ma zostać jej zastępcą jako Strażnik Śmierci.

Jeśli chodzi o fabułę, moim zdaniem jest naprawdę bardzo interesująca. Walka ze złymi demonami to temat, który nigdy się nie znudzi, a dodając do tego barwnych bohaterów, którzy wprowadzają do serii szczyptę humoru, wychodzi wybuchowa mieszanka, którą czyta się miło i z uśmiechem na twarzy. Niestety szybko, gdyż pojedyncze tomy mangi mają to do siebie, że są bardzo krótkie, ale warto poświęcić chwilę czasu na 'Bleacha'.

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że w mangach i komiksach walki są męczące i zwyczajnie nudzą, jednak tutaj dzięki świetnym rysunkom można je sobie naprawdę barwnie wyobrazić. Każdy rozdział przedstawia co innego, jednak wszystko jest ze sobą powiązane.

Po przeczytaniu pierwszego tomu mam naprawdę dobre odczucia i chętnie sięgnę po kolejne tomy 'Blicza'. Nie rozumiem jedynie kategorii wiekowej, która została ustalona 15+. Nie widzę w tym tomie nic, co by spokojnie nie przeszło na max 12+, no ale.

9/10.

2 komentarze:

  1. Anime jest także genialne. Szkoda że już się kończy, ale to już 300 któryś odcinek będzie.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak przypuszczam, anime też planuję obejrzeć ;) Na razie jednak jestem świeżo po skończeniu Death Note i niedługo recenzja :)

    OdpowiedzUsuń