niedziela, 13 maja 2012

Księga życzeń‘Księga życzeń’ to książka dla młodszej młodzieży autorstwa polskiej pisarki Joanny Buczkowskiej. Książka wydana została przez wydawnictwo W.A.B i jest pierwszym tomem planowanej trylogii ‘Tajemnice Avagoh’. Jak wypadła historia fantasy w najprostszej postaci dla dzieci?

Kasia to dziewcięcioletnia dziewczynka z wielką wyobraźnią. Uwielbia książki opowiadające o magii i przygodach. Nie spodziewała się za to, że magiczna przygoda może spotkać ją naprawdę. Podczas spaceru z mamą do parku spotyka Astara, elfa. Wariata, który opowiada o dziwniej krainie magicznej Abagoh. Jednak Kasia wie, że takie rzeczy nie dzieją się naprawdę. Jednak za sprawą magicznego czaru czasu przenosi się do dawnego Avagoh, by uratować magiczną krainę od chaosu, który nastąpi w przyszłości poprzed kradzież Księgi Życzeń. Kasia, wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi, musi ją odnaleźć  i uratować czarodziejski świat.

Taka fantastyka wydaje się czymś wręcz świetnym dla dzieci żądnych przygód. Jednak niestety nie jest to nic, czego nikt już nie widział – w książce pojawiają się takie rzeczy jak magiczne zwierzęta, czarodziejskie przedmioty, elfy. Jednak w rzeczywitości  jest to po prostu zlepek rzeczy z innych historii i nie jest niczym oryginalnym.

Fabuła jest bardzo prosta i polega na wielkiej podróży Kasi po magicznym świecie Avagoh z takimi kompanami jak dostojny jednorożec, zrzędliwy gepard czy obrażalski gromostaj. Są to bohaterowie schematyczni i niczym nie wyróżniający się w morzu bohaterów z powieści fantastycznych.

W książce czasami pojawiają się obrazki dopłeniające wydarzenia i na pewno są gratką dla młodszych czytelników. Przyznam, że nawet mnie patrzyło się na nie z przyjemnością. I mimo, że przeczytałem powieść nawet szybko, to nie jest ona niczym specjalnym.

Podsumowując, ‘Księga życzeń’ to nic innego jak zwykła powieść fantasy, których jest pełno. Nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale też nie jest najgorsza – idealna ‘do poduszki’ dla dzieci, jednak sądzę, że nawet oni już oczekują czegoś więcej, niż zwykłego powielanego schematu.

6/10

Książkę otrzymałem od wydawnictwa W.A.B za co serdecznie dziękuję!


5 komentarzy:

 1. Hm... zachęcająca recenzja, więc kto wie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka nie dla mnie, ale może polecę kuzynowi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś mnie do niej nie ciągnie, ale moze kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię fantasy, ale ta książka mnie do siebie nie przekonuje. Może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. nominowałam Cię w zabawie :) Mam nadzieję, że weźmiesz udział :P :P

  http://miastomgly.blogspot.com/2012/11/liebster-blog-3.html

  OdpowiedzUsuń